Spotkanie PJUG: O co warto pytać na rekrutacji? Synchronized, locki i metryki
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Polish JUG w środę 6 marca 2024r. do Browaru Lubicz.
Będziemy mieli przyjemność wysłuchać trzech (lub ew. czterech) 30 minutowych prezentacji o wydajności, metrykach i wnętrzach samej Javy.
Naszymi gośćmi będą:
- Andrzej Grzesik (JavaChampion), który wyjaśni dlaczego "jak działa synchronized" to bardzo złe pytanie na rekrutację.
- Jarek Pałka (Java performance wannabe) opowie o JSR166 czyli dlaczego przepisano synchronized.
- Tomasz Jędrzejewski (Senior Software Engineer w Allegro) będzie tłumaczył jak wykorzystać bardzo proste mechanizmy do poprawienia jakości monitoringu i alertów.
Startujemy o godz. 18:00 w sali Dojrzewalnia, na pierwszym piętrze Browaru Lubicz (ul. Lubicz 17J, Kraków).
Sponsorem spotkania zostało Allegro Tech, za co bardzo dziękujemy!
W Allegro Tech uwielbiamy dzielić się wiedzą i mamy różne okazje, by to robić! Piszemy artykuły na Allegro Tech Bloga, nagrywamy podcasty technologiczne, organizujemy hackathony czy legendarny już (wewnętrzny) Allegro Tech Meeting, występujemy też na różnych konferencjach – istnieje duża szansa, że na którejś z nich już mieliśmy okazję się spotkać! Zanim zobaczymy się podczas JUGa w Krakowie zajrzyj do nas na: https://allegro.tech/ oraz https://jobs.allegro.eu/pl/obszary-prac/tech-data/ i sprawdź nad czym teraz pracujemy.
Oprócz świetnych prezentacji, możecie liczyć na lokalne napoje ;) oraz nagrody - książki, licencje oraz wejściówkę na GeeCON 2024.
PS. Możliwe, że zamiast 3 prezentacji, pojawi się jeszcze jeden prelegent. Niemniej już teraz rezerwujcie swój wieczór.
Po spotkaniu zapraszamy do zostania z nami i porozmawiania na tematy wszelakie w luźniej atmosferze ;-)
Do zobaczenia!
JSR166 czyli dlaczego przepisano synchronized
JVM dostarcza nam wiele sposobów implementacji "mutual exclusion" w aplikacjach wielowątkowych. Synchronized, ReentrantLock czy Atomic. Każdy z tych mechanizmów ma swoje plus i minusy, znane także jako "to tylko szczegół implementacji".
JSR166 pojawił się w wersji Java 1.5. Mimo swojego słusznego wieku skrywa ciągle wiele tajemnic.
Podczas kolejnej odsłony podróży w czeluście JVM, dowiesz się jak został zaimplementowany mechanizm java.util.concurrent.locks.Lock, zaglądniemy w jego wnętrze i dowiesz się o dostępnych w oficjalnym API możliwościach i optymalizacjach. Poznamy, nie bójmy się użyć tego słowa, "framework" do budowania własnych implementacji locków oraz jak wykorzystać java.util.concurrent.locks.Condition do budowania współbieżnych struktur danych.
Jarek Pałka - Od ponad 20 lat w branży IT, jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”.
Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpreterów i kompilatorów. Na co dzień walczący o lepszą wydajnośćw Neo4j. Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce. W wolnych chwilach trener w http://symentis.pl i autor bloga na http://geekyprimitives.wordpress.com/ oraz samozwańczy dyktator w radach programowych konferencji CoreDump, SegFault, JDD oraz 4Developers.
Metryki HTTP na sterydach: uwolnij moc danych, które już masz
Kultura techniczna Allegro opiera się mocno na danych i pomiarach. Dotyczy to również monitorowania naszych usług. W tej prezentacji usłyszysz m.in. historię o tym, jak wykryliśmy i naprawiliśmy sfrustrowanemu klientowi problem z walidacją, zanim ten zdążył zgłosić się do pomocy technicznej. Będzie to punkt wyjścia do szerszych rozważań o tym, jak wykorzystać bardzo proste mechanizmy: statusy HTTP, wyjątki i metryki do poprawienia jakości monitoringu i alertów. Chodzi oczywiście o to, by wykrywać jak najwięcej istotnych problemów, zanim zdążą narobić szkód i zredukować do minimum liczbę fałszywych alarmów.
Tomasz Jędrzejewski - Senior Software Engineer, entuzjasta zagadnień związanych z systemami rozproszonymi, programowaniem współbieżnym i reaktywnym, autor bloga zone84.tech. W Allegro pracuje w obszarze związanym z dostawami oraz projektem Allegro One. Miłośnik muzyki i kolei, ponadto w wolnym czasie przemierza setki (a niekiedy i tysiące) kilometrów po Europie rowerem i pieszo.