RJUG #41 "JVM observability" & "CompletableFuture"
RJUGowicze, zapraszamy na kolejne spotkanie naszej grupy! Tym razem gościmy na scenie w Lord Jack aż dwóch prelegentów. W środę, 26.10 wystąpią przed nami Grzegorz Piwowarek i Jarosław Pałka.
- “CompletableFuture and its Quirks” - Grzegorz Piwowarek
CompletableFuture revolutionized asynchronous processing in Java. Unfortunately, it’s full of quirks, traps, and surprises… during this live coding session, we’ll look at things like thread pools backing task execution, exception propagation, cancellations, and unintuitive methods from the public API. Naturally, we’ll explore solutions as well.
Grzegorz Piwowarek is a lead architect at Hazelcast, trainer, and blogger at 4comprehension.com. He is interested in distributed systems, system performance, and architecture. There are rumors that he exists only at compile time.
BIO:
Grzegorz Piwowarek is a Lead Architect at Hazelcast, trainer, and blogger at 4comprehension.com. He is interested in distributed systems, system performance, and architecture. There are rumors that he exists only at compile time.
- "JVM observability dla niezamożnych, opornych i całej reszty" - Jarosław Pałka
... czyli jak nie wydać całego budżetu na narzędzia. Tym razem nie będzie o JIT, kompilatorach, assemblerach, GC czy o wołaniu C z Javy oraz wydajności Javy (no może troszkę).
Chciałbym was wprowadzic w świat observability JVMa z wykorzystaniem narzędzi, które są częścią dystrubucji Javy, oraz kilku narzędzi open source.
Zaczniemy od wędrówce po katalogu "bin" w JVM i odkryjemy skarby, które się tam kryją, takie jak jmap, jstack czy jcmd.
Następnie przyglądniemy się unified logging, czyli jak zmusić JVM do logowania zdarzeń które nas interesują. By na końcu przejść do narzędzi, takich jak MAT czy JITWatch.
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z JVM, lub może nigdy nie musiałeś analizować zachowania aplikacji, ta prezentacja będzie idealnym wprowadzeniem do tematu.
BIO:
Od ponad 20 lat w branży IT jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”.
Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk - z tym samym zawsze skutkiem. Wszystko to doprowadziło mnie do wniosku, że nieważne co robisz, ważne byś robił to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i przy użyciu właściwych narzędzi, które wykonają pracę za Ciebie.
W międzyczasie dałem się porwać ideom TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL. Porzuciłem je, by zgłębić tajniki „system thinking” i zachwycić się siłą, jaką niesie ze sobą „metafora” oraz by odkryć, że rządzą nami te same prawa „natury”.
Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpreterów i kompilatorów. Na co dzień walczący o lepszą wydajność w Neo4j. Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce. W wolnych chwilach trener w Symentis, autor bloga na http://geekyprimitives.wordpress.com/ oraz samozwańczy dyktator w Radzie Programowej konferencji SegFault.
## Do zobaczenia! Koniecznie potwierdźcie swoją obecność.
Sponsorem założycielskim JUGa jest VirtusLab https://virtuslab.com
Licencje na IDE sponsoruje JetBrains- twórca najlepszego IDE do Javy na świecie.