PyWaw #112
PyWaw #112 odbędzie się w poniedziałek, 27. maja 2024 r., o godz. 18:30 w Kawiarnia Hoża 51 (Hoża 51, Warszawa). Na spotkanie zapraszamy wszystkich entuzjastów języka Python z Warszawy i okolic. Po wysłuchaniu prezentacji zachęcamy do pozostania z nami i przedyskutowania nowo nabytej wiedzy przy piwie. Uczestnictwo w spotkaniach PyWaw jest bezpłatne, nie jest wymagana także żadna rezerwacja.
Agenda:
NLTK jako pomoc w poszerzaniu znajomości angielskiego - Wojciech Zając
NLTK (Natural Language Tool Kit) pythonowa biblioteka do przetwarzania języka naturalnego (NLP). Wykorzystałem NLTK i FastAPI do stworzenia programu, który pomaga przyswoić słówka z literatury anglojęzycznej. Przypadek jest następujący. Czytam książkę. Sprawdzam nowe słowo lub wyrażenie w słowniku. Dodaję je do listy "do zapamiętania". Wieczorem otwieram moją listę "do zapamiętania" i ćwiczę słówka i zwroty za pomocą programu "Parrot", który łączy elementy mojej listy ze zdaniami w książkach przeczytanych przeze mnie, w których te słówka lub wyrażenia wystąpiły. Będzie to prezentacja techniczna, pokazująca przynajmniej podstawowe działanie NLTK i asynchronicznego FastAPI. Projekt "Parrot" jest projektem otwartym.
Praktyczna ochrona przyrody w szkle kontaktowym Komputerowego Widzenia - Piotr Tynecki
Wszyscy znamy te obrazy protestujących #ekologów przykutych do wielkich białowieskich dębów czy aktywistów przyklejających się do asfaltu. Doświadczamy happendingów na miejskich ulicach i obwodnicach, gdzie społecznicy zwracają uwagę na #ocieplenieklimatu a rolnicy alarmują o stratach wynikających z aktywności dzikiej zwierzyny na polach uprawnych. Z mediów płyną doniesienia o #drapieżnikach, których obecność coraz intensywniej doświadczamy w miejskich skwerach i przydomowych śmietnikach. Oburza nas kolejny incydent z udziałem myśliwego i postrzału postronnej osoby, tak samo jak i gospodarcza wycinka #lasów. Ochrona przyrody jest dziś odmieniana przez wszystkie możliwe przypadki. Jak wiele tematów w naszym kraju, angażuje różne warstwy społeczne i skrajnie odmienne emocje, w konsekwencji dzieląc społeczeństwo. Upośledzając tym samym praktyczny i skuteczny wymiar ochrony przyrody. Tą prelekcją Piotr Tynecki - Head of Technology w Fundacji OSCF - chciałby przedstawić metodologię, która daje obiecujące wyniki na racjonalizację gospodarki leśnej i łowieckiej oraz dostarcza solidnych podstaw do efektywnej #ochrony #flory i #fauny w polskich lasach. Metodologię, która angażuje ekologów, leśników i myśliwych na rzecz wspólnego celu. Przedstawione zostaną rzeczywiste przykłady zastosowania praktyki opartej na dowodach ("Evidence-based practice") oraz technologii #AI, które mogą pozwolić np. ograniczyć masowy odstrzał dzików w Szwecji czy wyznaczyć nieznane dotąd korytarze ekologiczne w Karkonoszach, minimalizując tym samym zjawisko patodeweloperki. Techniczny wymiar prezentacji Piotra poświęcony zostanie analizie danych z fotopułapek oraz materiałów z lotniczego skanowania laserowego z terenów zielonych. Przedstawi w jaki sposób otwarto-źródłowy system #TRAPPER wraz z modułami #TrapperAI, #CitizenScience i #TrapperInsights, przetwarzają i standaryzują kilkumilionowe repozytoria obrazowań, dostarczając wartościowy materiał do ekologicznych analiz eksperckich. Największy akcent w prezentacji Piotra, będzie skupiony wokół polityki tworzenia zbiorów treningowych, demokratyzacji modeli AI oraz uczenia algorytmów klasyfikacyjnych i systemów śledzenia obiektów z użyciem architektury #YOLO #ConvNext #EfficientNet. Nie zabraknie również odniesienia do roli danych przestrzennych (#GIS) oraz modelowania statystycznego w procesie opisywania rzeczywistości.
Sponsor: Sunscrapers (http://sunscrapers.com/)