Meetup 129: Arkadiusz Sokołowski & Jarosław Pałka - Niskie Zanurzenie w Javie
Jeszcze chwilę temu smażyło nas słońce i wszyscy popijaliśmy drinki z parasolkami na plaży na Majorce, a tu już po wakacjach. Żeby Wam nie było smutno, rok szkolny zaczynamy z przytupem.
Double Feature jaki Wam proponujemy to prezentacje Arka i Jarka (żeby rozwiać wszelkie wątpliwości - tak, specjalnie dobraliśmy imiona prelegentów, żeby pasowały do siebie).
Arek opowie nam o Valhalli - czyli nowym podejściu tworzenia obiektów, które zbliżają te do typów prostych.
Jarek z kolei zagłębi się w wiedzę, jak on sam regularnie ją nazywa, "bezużyteczną", czyli opowie Wam o wysokowydajnych API dostępnych dla aplikacji Javowych, na bazie których tworzy się bazy danych, systemy kolejek i podobne rozwiązania.
Wszystko to ponownie w Sztuce Wyborów, w towarzystwie trunków do których się przyzwyczailiście i z tradycyjnym networkingiem po.
Do zobaczenia!
Temat: Valhalla - codes like a class, behaves like an int
Prelegent: Arek Sokołowski
Java jest z nami już od ponad 25 lat. Niektórzy twierdzą, że jest już nieco przestarzała. Tymczasem Java znacząco zmieniła się przez te lata, a w niedalekiej przyszłości pojawi się jeszcze więcej modyfikacji i unowocześnień! W trakcie prezentacji porozmawiamy o jednej z największych i najważniejszych nadchodzących funkcjonalności. Jednym z najbardziej istotnych problemów Javy jest zarządzanie pamięcią. Mamy “lekkie” typy proste, oraz “ciężkie” klasy i obiekty. Programiści mogą używać typów prostych, ale nie mogą tworzyć swoich. Z drugiej strony, programowanie generyczne jest możliwe w świecie klas, ale już nie typów prostych. Projekt Valhalla próbuje rozwiązać ten problem. W jaki sposób? Co to właściwie znaczy dla programistów? Co to może znaczyć dla frameworków, takich jak Spring czy Junit? Co się zmieni “pod maską”? W trakcie prezentacji poruszymy wszystkie te zagadnienia!
O prelegencie:
Arek posiada 20 lat praktycznego doświadczenia z Javą i innymi językami JMV-owymi. Lubi rozwiązywać problemy, nie kodować. Aktualnie pracuje jako Team Manager w Allegro oraz wykłada Javę na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Temat: Bare Metal Java
Prelegent: Jarek Pałka
Java, a tak naprawdę JVM, cieszy się zasłużoną sławą platformy nieprzyjaznej dla sprzętu, a co za tym idzie, nikt poważny (oprócz Apache Kafka, Elastic, Cassandra i Neo4j) nie będziebudował baz danych, kolejek i innych rozwiązań gdzie "mechanical sympathy" jest kluczowe.
Garbage collector, spekulujący JIT, brak kontroli nad "object layout", fatalne wsparcie (głównie przez brak abstrakcji) dla funkcji nowoczesnych procesorów i systemów operacyjnych. I do tego jeszcze JNI (kto tam był to wiem o czym mówię). (O implementacji IO nawet przez szacunek do samych siebie, nie wspominam)
Celem tej prezentacji jest odczarowanie tych mitów i pokazanie jak wiele wysiłku ostatnio idzie ostatnio w uczynienie JVM bardziej przyjaznego dla sprzętu.
Będzie o API, których są jeszcze w fazie inkubacji (choć niektóre jeszcze nie dojrzały do tego, a niektóre są już stabilne). API których, być może nigdy w życiu nie zobaczycie, a które będą w przyszłości stanowić fundament baz danych, czy kolejek.
Zaczniemy od Unsafe, by nadać rys historyczny. By potem pokazać, foreign memory access, czyli jak bezpiecznie pracować z pamięcią poza stertą oraz
foreign functions interface, czyli jak wywołać C z Java ( i w drugą stronę ).
Wszystko polane sosem niedziałających przykładów i przekłamanych micro benchmarków i OpenJDK skompilowanego na pięć minut przed prezentacją.
O prelegencie:
Od ponad 20 lat w branży IT jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”.
Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk - z tym samym zawsze skutkiem. Wszystko to doprowadziło mnie do wniosku, że nieważne co robisz, ważne byś robił to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i przy użyciu właściwych narzędzi, które wykonają pracę za Ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideom TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL. Porzuciłem je, by zgłębić tajniki „system thinking” i zachwycić się siłą, jaką niesie ze sobą „metafora” oraz by odkryć, że rządzą nami te same prawa „natury”.
Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpreterów i kompilatorów. Na co dzień walczący o lepszą wydajność w Neo4j.
Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce.
W wolnych chwilach trener w Symentis, autor bloga na http://geekyprimitives.wordpress.com/ oraz samozwańczy dyktator w Radzie Programowej konferencji SegFault.