KJUG #53 “Refaktoryzacja jako przygotowanie kodu dla nowych wymagań biznesowych”
Cześć KJUGowicze! Kolejne spotkanie naszej grupy zbliża się wielkimi krokami. Tym razem usłyszymy Włodka Krakowskiego z tematem “Refaktoryzacja jako przygotowanie kodu dla nowych wymagań biznesowych”. Widzimy się 27 października o godzinie 18.00 w Pubie Graraż.
Zobacz więcej szczegółów
Abstrakt:
Czy wiesz, że prawdziwi pokerzyści bardzo rzadko blefują…? Tak więc wszystko, co mogę obiecać podczas tego warsztatu refaktoryzacji, to - jak w pokerze - brak blefowania co do dbałości o jakość kodu.
W grze w pokera figury mają swoją kolejność, a ten gracz, który posiada najwyższą z nich, wygrywa. Dokonajmy więc kilkunastu (-dziesięciu…) refaktoryzacji w architekturze kodu, który identyfikuje figurę którą posiada dany gracz. W ten sposób logika będzie łatwiejsza do rozszerzenia o kolejne wymaganie biznesowe (niespodzianka) bez obniżania czytelności kodu - a więc i wprowadzania nowego długu technicznego.
W tym celu przekształcimy razem zestaw zagnieżdżonych instrukcji warunkowych we wzorzec projektowy “łańcuch odpowiedzialności” oraz wprowadzimy dodatkową warstwę logiki - która to właśnie będzie miejscem dla rozszerzenia o nowe wymaganie biznesowe.
Jeśli do tej pory nie grałeś w pokera (np na wycieczce szkolnej…) to przed zapoznaj się z regułami tej gry przed warsztatem / prezentacją. Perspektywa biznesowa i zrozumienie istniejącego kodu jest pierwszym krokiem do każdej refaktoryzacji. I nie zapomnij zainstalować IntelliJ IDE Community Edition - naszego głównego narzędzia do refaktoryzacji! Możesz także przyjść i tylko oglądać gdyż tempo może być szybkie mając 1.5 godziny aby tyle opowiedzieć i zaprezentować.
Tutaj znajdziesz kod źródłowy do refaktoryzacji podczas spotkania
https://github.com/wlodekkr/chain-of-responsibility
Włodek Krakowski fascynat dbania o jakości kodu i redukcję długu technicznego. Trener z refaktoryzacji kodu w firmie Bottega. Swoje doświadczenie zdobywał zaczynając od roli programisty 20 lat temu, a obecnie wspiera dbanie o jakość poprzez analizę i zmianę sposobu zarządzania zespołami.
Nie zapomnij potwierdzić swojej obecności! Do zobaczenia 27 października!