Gophers Silesia #6: Tactical DDD patterns + gRPC & Protobuf in Go!
1. Robert Laszczak - Tactical DDD patterns in Go
2. Witold Konior - Jak godomy między wihajstrami, czyli o współczesnym dialekcie mikroserwisów
3. Networking
Zapraszamy na ostatnie spotkanie Gophers Silesia w tym roku! Przyjdź 28 listopada na godzinę 18:00 do Strefy Centralnej w Katowicach i posłuchaj ciekawych prelekcji związanych z Cloud Native i językiem Go!
➡️ AGENDA:
1. Robert Laszczak - "Tactical DDD patterns in Go"
2. Witold Konior - "Jak godomy między wihajstrami, czyli o współczesnym dialekcie mikroserwisów"
3. Networking
➡️ SZCZEGÓŁY
1. Robert Laszczak - "Tactical DDD patterns in Go"
DDD udowodniło już, że jego zastosowanie w przy implementowaniu złożonej logiki biznesowej pozwala nam tworzyć niezawodny, testowalny i rozwijany kod. Wiele zostało już powiedziane i napisane na temat zastosowania DDD w Javie, C# czy w PHP. Mimo to ciężko jeszcze znaleźć dobre i poprawnie zaimplementowane przykłady w Go, które do stosowania DDD nadają się naprawdę dobrze.
Podczas prezentacji pokażę zbiór patternów, które wypracowałem wraz z teamem przez prawie rok produkcyjnego stosowania DDD. Opowiem też z czym wiąże się ich stosowanie.
Jeśli nie miałeś/miałaś jeszcze do czynienia z DDD tym bardziej zapraszam - wspomnę o źródłach, z których można czerpać wiedzę żeby zgłębić temat i to, dlaczego warto zainteresować się tą techniką.
2. Witold Konior - "Jak godomy między wihajstrami, czyli o współczesnym dialekcie mikroserwisów"
W świecie mikroserwisów i rozproszonego przetwarzania danych jednym z trudniejszych elementów do zaprojektowania i późniejszego utrzymania jest komunikacja między nimi. Okazuje się, że świetnym rozwiązaniem tego problemu jest Protobuf jako kontrakt formatu danych oraz gRPC jako narzędzie do generowania bibliotek klienta i deklaracji serwerów.
Protobuf pozwala na serializację oraz deserializację obiektów, wykorzystując wygenerowany kod, w praktycznie każdym języku programowania. Dodając do tego możliwości ekosystemu gRPC, możemy bez problemu komunikować się z serwisami napisanymi w różnych językach programowania, wykorzystując jedną spójną deklarację interfejsu.
Opowiem o zastosowaniu gRPC oraz Protobuf-a w Go opierając się na ponad rocznym doświadczeniu w produkcji, gdzie wykorzystywane są jako narzędzie do komunikacji między mikroserwisami, ale także jako protokół przechowywania i przekazywania wszelkich danych w rozbudowanym systemie przetwarzania danych.
➡️ ZOSTAŃ PREZENTEREM
Chciał(a)byś opowiedzieć o dowolnym temacie związanym z Go lub Cloud Native? Zgłoś się do nas przez fanpage na Facebooku!
Zapewniamy darmowe napoje dla zarejestrowanych uczestników na Facebook i Meetup.com. Zapraszamy!