Bezprzewodowa transmisja danych – zagrożenia i metody ochrony
Na kolejnym spotkaniu sekcji Innovations poznamy zagrożenia i metody ochrony transmisji bezprzewodowych.
Głównym celem wykładu jest zidentyfikowanie, analiza i sklasyfikowanie zbioru zagrożeń, podatności oraz tradycyjnych i nowych możliwości ochrony danych, jakie są związane z technologiami transmisji bezprzewodowej. Wyróżnione zostaną zbiory zagrożeń i podatności związane z takimi czynnikami jak: różne formy ataków, zużycie energii w urządzeniach mobilnych, specyficzne pasma transmisji (np. pasmo widzialne), specyficzne tryby transmisji (np. MIMO i OFDMA), mobilność użytkownika, interferencje i zagłuszanie, podsłuch, oprogramowanie i zarządzanie sieciami.
Wymagania bezpieczeństwa w sieciach bezprzewodowych są typowe: poufność, integralność, dostępność, ochrona przed powtórzeniami, ograniczanie dostępu. Niemniej systemy transmisji bezprzewodowej charakteryzują się niższym poziomem bezpieczeństwa niż systemy przewodowe. Wynika to z wielu przesłanek: stopa błędów BER jest znacznie wyższa niż w sieciach przewodowych, stosunkowo łatwo jest podsłuchać transmisję bezprzewodową lub ją zakłócić, zasoby niezbędne do ochrony danych (moc obliczeniowa i energia) są ograniczone w urządzeniach mobilnych z własnym źródłem zasilania, rosnąca liczba systemów i urządzeń korzystających z nielicencjonowanych pasm transmisji powoduje wzrost ryzyka interferencji i zablokowania dostępu do sieci.
Spotkanie poprowadzi dr inż. Tomasz Bilski – prodziekan do spraw kształcenia na studiach niestacjonarnych i spraw studenckich na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.