AI w medycynie... i co widzi sieć neuronowa?
- 19.00 Paulina Kieliba "Od mikroskopu do AI: jak technologia napędza nauki biomedyczne"
- 19.30 Łukasz Kuncewicz "Jak sieci neuronowe rozumieją obrazy?"
- 20.00 - ... networking, integracja, czyli te i inne synonimy słowa "piwo"
Nasze pierwsze, od dłuższego czasu, spotkanie Sztucznej Inteligencji Łódź!
Zapraszamy zarówno początkujących sympatyków sztucznej inteligencji, jak i praktyków.
Obydwoje prelegenci pracują w firmie Digica, są specjalistami w zastosowaniach uczenia maszynowego w projektach medycznych i obronnościowych.
Poniżej opis prelekcji:
- "Od mikroskopu do AI: jak technologia napędza nauki biomedyczne"
Mikroskop, penicylina, CRISPR – te narzędzia znacząco wpłynęły na rozwój nauk biomedycznych. Czy sztuczna inteligencja jest kolejnym wielkim przełomem? Ostatnie lata przyniosły dynamiczny wzrost zastosowania technologii AI w branży life sciences. Sztuczna inteligencja wspomaga rozwój leków, wczesną diagnostykę i obiecuje postępy w medycynie personalizowanej. Dzisiaj skupimy się na sukcesach - od przełomowego AlphaFold przewidującego struktury białek, do wspomaganego sztuczną inteligencją wykrywania raka. Nie zapomnimy jednak też o trudnościach i wyzwaniach, które stoją na drodze do szerokiej adopcji tych technologii. Czy możemy skutecznie zarządzać kwestiami prywatności danych, czy rozumiemy i ufamy zaleceniom algorytmów? Razem zagłębimy się w te kwestie i porozmawiamy o tym, co AI może, a czego jeszcze nie potrafi w kontekście nauk biomedycznych.
- "Jak sieci neuronowe rozumieją obrazy?"
Skąd sieć wie, jak odróżnić np. samochód od człowieka? Czy da się pokazać, jakich konkretnych umiejętności uczy się sieć podczas treningu? Czy tak jak u człowieka, można zlokalizować te umiejętności w konretnych obszarach sieci (np. ta cześć sieci odpowiada za tę umiejętność, a ta cześć sieci za inną)? Zapraszam na spotkanie z chirurgią przestrzeni latencyjnej, gdzie będziemy kroili sieć neuronową i patrzyli, co się tam w środku dzieje.