AI przy kawie - 27.10.2021 r.
Robotyka w ciągu ostatnich 10-20 lat wykonała niesamowity progres. Pierwsze Wielkie Wyzwanie DARPA miało miejsce w 2004 roku, gdzie celem wyzwania było przejechanie przez samochód autonomiczny po pustyni z punktu A do B na dystansie 100 km. Najlepsza drużyna w tamtym czasie była w stanie przejechać tylko 12 km. Rok później cztery drużyny dały radę przejechać cały dystans w obrębie dostępnego czasu 10h. Następne wydarzenie odbyło się w 2007 roku i celem było wykonanie progresu autonomicznych pojazdów poruszających się w środowisku miejskim. Te trzy Wielkie Wyzwania DARPA były zalążkiem postępu, progresu i rozpowszechnienia się autonomicznych pojazdów, które coraz bardziej i bardziej pukają do drzwi naszego codziennego życia obecnie. W 2012 roku odbyło się kolejne Wielkie Wyzwanie DARPA - DARPA Robotics Challenge, które było kolejnym krokiem milowym w progresu w dziedzinie robotyki, a zwłaszcza rozpowszechnienia się robotów kroczących.
Ostatnie wyzwanie DARPA Subterranean Challenge, było to wyzwanie mające za zadanie zrewolucjonizować robotykę w takich dziedzinach, jak górnictwo i ratownictwo gdzie obecność robotów mobilnych mogłaby zmienić sposób, w jaki ratownicy czy górnicy podchodzą do swojej pracy. Te wyzwania szczególnie są ważne dla wojskowych i cywilnych służb ratowniczych i łączy wszystkie poprzednie Wielkie Wyzwania DARPA, które się odbywały na przestrzeni 20 lat. Samo wyzwanie poszukiwało nowatorskich podejść do szybkiego mapowania, nawigacji i przeszukiwania podziemnych środowisk podczas operacji bojowych, w których liczy się czas lub scenariuszy reagowania na katastrofy. Przykładem zastosowania mogłaby być tu akcja ratunkowa w jaskini Tham Luang, gdzie międzynarodowe środowisko chciało uratować trzynastu zawodników drużyny piłkarskiej z 4 km częściowo zalanej jaskini.
W swoim talku Andrzej opowie nam o swoich doświadczeniach związanych z DARPA Subterranean Challenge, przedstawi nam schemat działania robotów mobilnych, który został użyty i opowie nam gdzie obecnie znajdują się granicę autonomicznych robotów w zastosowaniu do naturalnych środowisk dla robotów pożarowych, ratowniczych jak i górniczych.
Harmonogram:
18:00 - 18:45 Andrzej Reinke "Zastosowanie autonomicznych robotów w środowisku naturalnym - jaka jest obecnie granica technologii?"
Kiedy: 27.10.2021 r., 18.00
Gdzie: LiveWebinar*
*link zostanie przesłany do uczestników, po wypełnieniu formularza rejestracji.
Jak dołączyć:
W celu rejestracji na wydarzenie, prosimy o wypełnienie formularza: https://share.hsforms.com/1je0mog6DRky1K2pK5A6PYQ8ob7l
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Prelegenci:
Andrzej Reinke
Absolwent Politechniki Gdańskiej kierunków Elektrotechnika i Fizyka Stosowana, magister z geodezji ze specjalizacją robotyka mobilna z Uniwersytetu w Bonn. Obecnie jest stażystą naukowym w Jet Propulsion Laboratory (NASA), gdzie zajmuje się autonomicznymi robotami z zastosowaniem do środowiska naturalnego (do eksploracji jaskiń, do pomocy w sytuacjach katastrofy budowlanej i pożarowej). Angażuje się także w startup robiący komponenty do autonomicznych holowników samolotów. W swoim talku opowie nam o swojej pracy badawczych i doświadczeniach z najbardziej prestiżowego robotycznego challengu świata - DARPA Subterranean Challenge. Wiecznie głodny wiedzy, specjalista od estymacji stanu (tzw.SLAMu), planowania trasy (robota) i wizji komputerowej. W wolnym czasie lubi popykać w CounterStrike'a.
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/femust/
Do zobaczenia!
Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu: weronika.reclaw@dih4.ai