Agile Book Club #23: Thinking in System
Zapraszam na dwudzieste trzecie spotkanie Agile Book Clubu!
O meetupie:
Agile book club to Warszawska społeczność która cyklicznie spotyka się aby omawiać, dyskutować i komentować książki związane z tematami scruma, agile’a, zwinnego tworzenia produktów i nowoczesnego zarządzania.
Wartością która dajemy uczestnikom naszych spotkań jest możliwość krytycznego spojrzenia na koncepcje opisane w omawianych książkach poprzez dyskutowanie ich z innymi praktykami „zwinności”. Przychodząc na nasze spotkania dostajesz to samo i więcej niż gdybys sam przeczytał omawiana książkę.
O książce:
- Dlaczego nawet automatyczna, 4-strefowa klimatyzacja nie działa dokładnie tak jakbyśmy chcieli?
- Dlaczego rozwiązania ślepe na to, że mamy skończone zasoby czasu czy energii są skazane na porażkę?
- Czy nie jest tak że powtarzamy te same wadliwe rozwiązania w miejscu pracy jak i w odniesieniu do całej naszej planety?
Brzmi ciekawie? Są koncepcje, które nie są nowe, ale pozostają potężnym narzędziem zmian. Potężnym i niestety często niewykorzystanym. Mówiąc wprost częściej o nich mówimy, niż ich używamy. Takim podejściem jest między innymi myślenie systemowe (ang. system thinking).
Krótka książeczka “Thinkins in System” Donelli H Meadows, która sama autorka nazwała “primerem” a więc wprowadzeniem to doskonała lektura dla każdego kto chce zrozumieć dlaczego nie ma innej drogi niż myślenie poprzez systemy.
Ci z Was którzy znają koncepcję Cynefin wiedzą, że rozwiązania z domeny skomplikowanej (complicated) nie działają w domenie problemów złożonych (complex). W tej książce znajdziemy życiowe, stosunkowo proste to zrozumienia, ale i wytłumaczenia przykłady, które mogą stać się punkem odniesienia do wyzwań ze środowiska pracy czy naszego codziennego życia.
O prezentującym:
Radek Orszewski
Lean Agile Coach, Akredytowany Trener Kanban
praktyk zarządzania i efektywnej organizacji pracy z ponad 15-letnim międzynarodowym doświadczeniem w produktach i usługach cyfrowych, ale również we wdrażaniu zwinności do działów marketingu, designu, czy sprzedaży. Człowiek z innej bajki w IT, bo z wykształcenie biotechnolog. Rozpoczął pracę ze zwinnością naturalnie od Scruma już w 2008 roku i kontynuował ścieżkę Scrum Mastera przez wiele lat uzyskując m.in. tytuł Certified Scrum Professional (CSP-SM, CSP-PO).
Akredytowany przez Kanban University trener Metody Kanban, który dzięki skutecznym i udokumentowanym transformacjom organizacji uzyskał również tytuł akredytowanego coacha (KCP) i konsultanta (AKC). Ponieważ lubi dzielić się wiedzą, założył społeczności Lean Coffee w Berlinie i Wrocławiu. W Berlinie wykłada na CODE University.
Z racji sentymentu do przeszłości związanej z dziennikarstwem prowadzi również jedyny polski podcast poświęcony Kanbanowi - Kanban przy kawie.