#8 Spotkanie Gdańsk Embedded Meetup
- 18.00 Mateusz Przybyła - "Poznaj epoll"
- 19.00 Przerwa na pizzę
- 19.20 Maciej Godek - "Rozszerzenia języka C w kompilatorze GNU"
Kolejne spotkanie odbędzie się we wtorek 8 listopada o godzinie 18.00 w Sztuce Wyboru ul. Słowackiego 19, Gdańsk (Garnizon). Teraz będziemy mieć większą salę i z klimatyzacją.
Partnerzy spotkania:
Ambient System: https://ambientsystem.eu/pl/
Etteplan: https://www.etteplan.com/pl
Solwit: https://solwit.com/
ST Microelectronics: https://www.st.com/content/st_com/en.html
Fundacja CODE:ME: https://codeme.pl/
Hackerspace Trójmiasto: https://hs3.pl/
- Prezentacja 1:
Temat: "Poznaj epoll"
Opis:
Pisząc aplikację na wbudowanego Linuksa warto rozważyć architekturę sterowaną zdarzeniami (ang. event-driven architecture). W architekturze sterowanej zdarzeniami potrzebny jest mechanizm wyzwalający właściwą procedurę, gdy wystąpi odpowiednie dla niej zdarzenie. Jądro Linuksa udostępnia nam w tym celu m.in. epoll. Jest to narzędzie pozwalające zasubskrybować się na zdarzenia występujące na różnych deskryptorach pliku (urządzenia, sockety, timery, sygnały i inne). Poznajmy epoll w praktyce!
O sobie:
Mateusz Przybyła (lat 36), studiował Automatykę i Robotykę na Politechnice Poznańskiej, gdzie pracował także przy projektach naukowych dotyczących algorytmów sterowania, detekcji i omijania przeszkód przez roboty mobilne (https://github.com/tysik/obstacle_detector); zawodowo zajmujący się szeroko pojętymi systemami wbudowanymi - od bare-metal, po uszyte na miarę Linuksy dla potrzeb robotyki, automatyki budynkowej, automotive itp.
- Prezentacja 2:
Temat: "Rozszerzenia języka C w kompilatorze GNU"
Opis:
Język C jest stosunkowo prosty, ale także - dość ograniczony. Nic zatem dziwnego, że twórcy narzędzi programistycznych proponują różnorakie rozszerzenia dla tego języka, mające ułatwić korzystanie z niego. Najpopularniejszą tego rodzaju propozycją jest oczywiście C++. Jednak autorzy GCC, jednego z najlepiej znanych w embedowym świecie zestawu kompilatorów - zaproponowali swój własny, dużo prostszy i skromniejszy zbiór rozszerzeń dla języka C, który może bardzo umilić programistom życie. W trakcie prezentacji dowiemy się, jakie to rozszerzenia, i w jaki sposób mogą pomóc uprościć nasz kod.
O sobie:
Filozof, programista, cyklista i wegetarianin. Zawodowo programuje systemy wbudowane w języku C. W wolnych chwilach (np. w SKMce) rozwija na swoim telefonie aplikację do tworzenia na telefonie aplikacji na telefon. Jeden ze współorganizatorów podcastu Filozofia programowania. Czasem odpowiada na pytania w serwisie Quora. Twittuje jako @PaniczGodek.