Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

67. spotkanie Toruń JUG - O "Współbieżności w JVM" i "Pieniądzach"

67-spotkanie-torun-jug-o-wspolbieznosci-w-jvm-i-pieniadzach
Wydarzenie:
67. spotkanie Toruń JUG - O "Współbieżności w JVM" i "Pieniądzach"
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
29.11.2023 (środa)
Godzina:
18:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
Wmii
Adres:
Fryderyka Chopina 12
Opis:

Cześć!


Zapraszamy Was na 67. spotkanie Toruń JUG! 29 listopada w godzinach 18:00-20:00 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18) w sali S9 spotykamy się z Wami oraz naszymi Prelegentami. Tym razem odwiedzają nas znakomici goście z pięknego Krakowa! Co więcej, jeden z tematów powinien być przyswajalny również dla ludzi, którzy nie posiadają skrzywień związanych z IT ;) Taka niespodzianka!

Dla przypomnienia - jak zwykle wstęp jest wolny, obecność na wcześniejszych spotkaniach nie jest wymagana. UWAGA: ze względów formalnych musieliśmy ograniczyć liczbę osób, więc jeżeli będziecie wiedzieć, że nie przyjdziecie a się zapisaliście to zwolnijcie miejsce dla innej osobyDruga rzecz - w celu poprawnej identyfikacji prosimy w miarę możliwości o podanie imienia i nazwiska w profilu meetupowym.

I jeszcze trochę ogólnego info...


Dzięki Simplito będziecie mogli zobaczyć nagrania z tego spotkania na naszym kanale YT (https://www.youtube.com/TorunJUG), a oprócz tego fanty dla Was przygotowali:

  • JetBrains -> 2 x voucher na oprogramowanie,
  • Allegro -> 3 x książka,
  • Helion -> 2 x książka

Jak zwykle, już po wszystkim, zapraszamy Was tradycyjnie na małe after party do Deer Bear Pub ;)


A teraz trochę o naszych Prelegentach i ich prelekcjach:

"Monitory, zamki i atomy, czyli wszystko czego nie chcesz wiedzieć o współbieżności w JVM"

JVM dostarcza nam wiele sposobów implementacji "mutual exclusion" w aplikacjach wielowątkowych. Synchronized, ReentrantLock czy Atomic. Każdy z tych mechanizmów ma swoje plus i minusy, znane także jako "to tylko szczegół implementacji". Podczas kolejnej odsłony podróży w czeluście JVM, dowiesz się czym różnią się te mechanizmy, zaglądniemy w ich wnętrze i dowiesz się jaki wpływ na wydajność i skalowalność mają te drobne szczegóły implementacji. Będzie też czas na dyskusje i praktyczne porady w jakich sytuacjach sięgać po każdy z tych mechanizmów. Czym jest "adaptive locking"? Co robią wątki kiedy są zaparkowane? Czym jest tajemniczy futex oraz dlaczego zmienne typu Atomic to tak naprawdę lock na poziomie sprzętowym? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś tak, to ta prezentacja jest dla Ciebie.


O prelegencie:

Jarosław Pałka – Od ponad 20 lat w branży IT jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”.

Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk - z tym samym zawsze skutkiem. Wszystko to doprowadziło mnie do wniosku, że nieważne co robisz, ważne byś robił to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i przy użyciu właściwych narzędzi, które wykonają pracę za Ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideom TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL. Porzuciłem je, by zgłębić tajniki „system thinking” i zachwycić się siłą, jaką niesie ze sobą „metafora” oraz by odkryć, że rządzą nami te same prawa „natury”.

Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpreterów i kompilatorów. Na co dzień walczący o lepszą wydajność w Neo4j. Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce. W wolnych chwilach trener w Symentis, autor bloga na http://geekyprimitives.wordpress.com/ oraz samozwańczy dyktator w radach programowych wielu konferencji.


"Ilu bankierów zatańczy na główce od szpilki? – co znaczą pieniądze w późnym kapitalizmie?"

Czym jest nowoczesna teoria monetarna? Czemu mBank jest przeciwny energii atomowej? Ile płci potrzeba mieć w firmie, żeby dostać dobry kredyt? Skąd biorą się pieniądze w IT? I czemu połowa artykułów w Forbesie zajmuje się ESG?

Zadajmy sobie te, oraz kilka innych, pytań żeby dowiedzieć się jak działają współczesne systemy monetarne i do kogo należy ta dycha, którą noszę w portfelu?


O prelegencie:

Andrzej Fricze - Doświadczony programista i elokwentny speaker. Członek i lider w krakowskim tech-community. Organizuje i występuje na meetupach i konferencjach. Mentor i konsultant w dziedzinie budowania aplikacji webowych. Dzieli się doświadczeniem na warsztatach JavaScript i Clojure.

Poza IT dźwiga ciężary, produkuje bity na MPC i planuje nowe biznesy. Od kilku lat działa jako wolontariusz w domach dziecka. Zagadaj jeśli też chcesz pomagać.



Profile pracodawców

Podobne wydarzenia