Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

20 spotkanie Krakowskiej Grupy Użytkowników Power BI & Fabric

20-spotkanie-krakowskiej-grupy-uzytkownikow-power-bi-fabric
Wydarzenie:
20 spotkanie Krakowskiej Grupy Użytkowników Power BI & Fabric
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
15.01.2025 (środa)
Godzina:
18:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
Campus WSEI
Adres:
św. Filipa 17
Agenda:
  • 18:00 - 18:10 - Intro
  • 18:10 - 19:00 - Grzegorz Strzymiński - "Zabezpieczenia na Poziomie Wizualizacji (Visual-Level Security) w Power BI" [PL]
  • 19:00 - 19:30 - Pizza Break & Networking
  • 19:30 - 20:20 - Michał Zalewski - "CI/CD i kontrola wersji w Power BI" [PL]
  • 20:20 - 21:00 - Outro & Networking
Opis:

Cześć.


Zapraszamy na 20 spotkanie użytkowników Power BI.

To kolejne spotkanie w roku akademickim 2024/25.


Zapraszamy osoby pracujące lub zainteresowane technologią Power BI i Fabric czy dopiero rozpoczynające swoją przygodę z Business Intelligence. Dotychczasowe poruszane tematy można zobaczyć na stronie Krakowskiej Grupy Power BI & Fabric (Meetup).

Tym razem spotykamy się 2025-01-15 korzystając z uprzejmości Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie. Ulica św. Filipa 17. Sala Toronto. Start o 18:00.


Bio prelegentów i abstrakty sesji:

Grzegorz Strzymiński

Grzegorz jest konsultantem i trenerem Power BI. Ma doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i sesji związanych z Power BI dla grup od 5 do 250 osób, na poziomach od początkującego do zaawansowanego. Prowadził sesje zarówno dla profesjonalistów, studentów jak i osób chętnych dopiero spróbować swoich sił w świecie Business Intelligence. Grzegorz udziela się i prowadzi sesje w ramach wielu wydarzeń społeczności Microsoft Power Platform, ze szczególnym nastawieniem na Power BI.

Grzegorz pracuje na jako Business Intelligence Team Lead w firmie Kearney z polską siedzibą w Warszawie. Posiada liczne certyfikacje Microsoft, w tym te związane z Power BI: PL-300, DA-100 oraz 70-778.


Abstrakt sesji:

Czy zastanawiałeś(aś) się kiedyś, czy można zaimplementować zabezpieczenia na poziomie wizualizacji w Power BI? Z pewnością już słyszałeś(aś) o zabezpieczeniach na poziomie wiersza (RLS, Row-Level Security) i z tego powodu wiesz, że użytkownik na raz może być przypisany do jednej lub więcej ról, ale nie da się ich zmienić w zależności od elementu raportu. A więc użytkownik jest zawsze przypisany do jednego zakresu danych, które widzi, niezależnie od elementu czy strony raportu.

Załóżmy jednak, że musisz rozwiązać taki przypadek: ten sam użytkownik powinien widzieć szczegółowe dane dotyczące tylko jego regionu na jednej wizualizacji oraz ogólne dane o całym kraju na innej wizualizacji.

Być może piętrzą Ci się już w głowie pomysły, jak poradzić sobie z taką sytuacją: zduplikowane (i prawdopodobnie zagregowane), prekalkulowane tabele z danymi, stworzenie dodatkowej strony ze zagregowanymi danymi i ograniczenie dostępu do niej warunkowym nawigatorem stron.


I w zasadzie masz rację, wszystkie te metody w pewnym sensie rozwiązują ten przypadek, jednak wszystkie mają bardzo istotne wady: wprowadzenie redundancji i nadmiaru danych do modelu lub łatwość obejścia zastosowanych zabezpieczeń w połączeniu z umiarkowaną intuicyjnością interfejsu użytkownika.


Podczas tej sesji zaprezentuję Ci inne podejście do rozwiązania tego stadium przypadku: zabezpieczenie na poziomie wizualizacji (VLS, Visual-Level Security). Ta technika nie dziedziczy żadnych z wad innych metod, wymienionych wcześniej. Podczas sesji wyjaśnię Ci koncepcję VLS i pokażę krok po kroku implementację. Dowiesz się, jakie przypadki i scenariusze będziesz mógł od teraz rozwiązać za pomocą VLS. Opowiem także o zabezpieczeniach tej metody i kilku częstych błędach, których lepiej się wystrzegać.


Po tej sesji będziesz:

· Rozumiał(a) koncepcję zabezpieczeń na poziomie wizualizacji (VLS).

· W stanie samodzielnie zaimplementować zabezpieczenia na poziomie wizualizacji w kilku scenariuszach.

· Znała najlepsze praktyki do pracy z VLS.

Byłoby świetnie, jeśli przed przyjściem na tą sesję miałbyś(aś) ogólne zrozumienie zabezpieczeń na poziomie wiersza (RLS), DAXa oraz modeli tabelarycznych.


Michał Zalewski

Consultant BI w Astral Forest. Swoją karierę zaczynał po stronie biznesu w korporacjach, dzięki czemu nauczył się „myśleć jak biznes”. Jest samoukiem w IT, od 2017 roku związany z Power BI. Na codzień zajmuje się pracą projektową związaną z „data”, w dziedzinach takich jak: finanse, bankowość, HR, zakupy, logistyka, telco, manufacturing. Interesują go wszystkie aspekty chmury Azure. Pełni, w zależności od potrzeb, rolę analityka biznesowego, architekta, developera, product ownera czy tech-leada. Regularnie prowadzi warsztaty Power BI dla klientów, dzieli się wiedzą na platformie LinkedIn oraz wspiera osoby, które chcą zmienić ścieżkę kariery na IT. Consulting IT to nie tylko jego praca, ale też wielka pasja.


Abstrakt sesji:

Zaproponuję podejście do CI/CD oraz kontroli wersji w Power BI z uwzględnieniem Azure Devops.

Skupimy się na ćwiczeniach praktycznych, gdzie prezentacja będzie tylko fundamentem.

Minimum teorii, maksimum praktyki.


Wspólnie:

- stworzymy workspace dla środowiska „dev”, „test”, „prod” modelu semantycznego oraz raportów,

- zintegrujemy odpowiedni workspace z Azure Devops,

- stworzymy deployment pipeline na Power BI service,

- omówimy pracę i integrację developerów na wspomnianych wyżej elementach,

- zasymulujemy wprowadzanie zmian i przejdziemy cały proces od workspace dev po produkcyjny,

- omówimy podział obowiązków w wyżej wymienionym setupie.


Profile pracodawców

Podobne wydarzenia