158. Spotkanie WG .NET - hybrid
Serdecznie zapraszamy na 158, noworoczne, spotkanie Warszawskiej Grupy .NET, które, odbędzie się w murach Wydziału MiNI PW, w sali 329.
Afterek: TBA
Stream: TBA
Co mamy w planach:
- Prezentacja 1
Prelegent: Marcin Markowski
Temat: Implementacja DDD od Event Stormingu do gotowego kodu
Opis: Słyszałeś o DDD, ale nigdy nie widziałeś użycia tego podejścia w realnych projektach?
A może widziałeś je, ale sposób implementacji wyglądał na przesadnie skomplikowany?
A może po prostu chciałbyś się dowiedzieć, o co w praktyce chodzi w kolejnym xDD?
Jeżeli tak, to ta prezentacja jest właśnie dla Ciebie!
W telegraficznym skrócie nakreślę Wam proces powstawania systemu od pierwszej sesji Event Stormingu aż do implementacji taktycznych wzorców z DDD. Pokażę w jaki sposób podział na Bounded Contexty upraszcza model, jak granice między kontekstami wyglądają w kodzie, jak połączyć to z architekturą warstwową oraz jak zaimplementować model w obrębie pojedynczego kontekstu wykorzystując Agregaty, Value Objecty i inne Building Blocki.
Zostawię Wam też gotowy przykład implementacji (DDDstarter](https://github.com/itlibrium/DDD-starter-dotnet))), żeby na spokojnie móc przeanalizować to, co na prezentacji będzie w przyspieszonym tempie i móc to łatwo zastosować w Waszych projektach.
Bio: Architekt, trener, zwolennik podejścia Software Craftsmanship i ścisłej współpracy z biznesem. Specjalizuje się w modelowaniu opartym o Domain Driven Design i projektowaniu architektury systemów.
Zaczynał od consultingu biznesowego, później przeszedł do IT. Pracował zarówno nad systemami „enterprise”, jak i tworzył od podstaw rozwiązania dla małych firm. Próbował wejść w świat startupów z własnym produktem. Ostatecznie został jednak w IT, gdzie działa jako konsultant i trener.
- Prezentacja 2
Prelegent: Radek Maziarka
Temat: Bounded Context - jak modularyzować systemy w kilku krokach
Opis: Ilu z was było w systemach, gdzie wprowadzenie najmniejszej funkcjonalności wiązało się ze zmiami przez cały system? Gdy dodanie dodatkowego pola na fakturze wymagało zmiany w zamówieniach i sklepie? A przecież to powinny być całkowicie odseparowane od siebie obszary. Powinny - gdyby budowano system mając z tyłu głowy technikę Bounded Context.
W prezentacji chciałbym pokazać czym jest technika Bounded Context i jak pozwala nam tworzyć zmodularyzowane systemy. Dzięki niej zamkniemy funkcje biznesowe wewnątrz autonomicznych obszarów, ochronimy się przed zmianami z zewnątrz, udostępnimy tylko kluczowe informacje. Dzięki temu nasz system będzie rozwijalny, a nowe funkcje wdrażalne szybciej i z mniejszą ilością problemów.
Bio: Solution Architect i Engineering Manager w obszarze Azure. Pracuje przy pełnym zakresie tworzenia produktów cyfrowych - od analizy wymagań, przez architekturę i budowę systemu informatycznego, po jego utrzymanie na produkcji. Po pracy realizuje konsultacje i warsztaty dla firm oraz wspomaga technologicznie organizacje pozarządowe. Zwolennik pracy zwinnej i ciągłego samodoskonalenia. Można go złapać na blogu https://radekmaziarka.pl i Twitterze @RadekMaziarka
After Party
Temat: "a po meetupie pójdziemy na kremówki..."