12.SJUG: JVM w Erze AI & Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej
Na 12. spotkaniu JUG Szczecin czekają na Was dwie wyjątkowe prezentacje!
Rozpoczniemy od wystąpienia Artura Skowrońskiego, który w prelekcji "JVM w Erze AI: Babylon, Valhalla, TornadoVM i spółka" opowie, jak JVM ewoluuje, aby sprostać wyzwaniom sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dowiemy się, jakie zmiany w hardware i projekty takie jak Valhalla czy TornadoVM mogą zrewolucjonizować tę platformę.
Spotkanie zakończymy prelekcją "Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej – nowy paradygmat identyfikacji, uwierzytelniania i autoryzacji na platformach otwartych", którą przedstawią Marcin Szulga i Rafał Malujda. Prelegenci przybliżą, jak nadchodzące regulacje UE wpłyną na zarządzanie tożsamością cyfrową oraz jakie możliwości i wyzwania stoją przed nowym rozwiązaniem.
Koszulki JUG Szczecin!
Przy okazji wydarzenia planujemy zamówienie koszulek JUG Szczecin. Jeśli chcesz otrzymać swoją, wypełnij ankietę z rozmiarem do 8 grudnia!
Dodatkowo dla osób, które będą na spotkaniu stacjonarnie zostanie przeprowadzony konkurs, w którym będzie można wygrać darmową licencje JetBrains.
Partnerzy fundacji: Asseco Data Systems, Consileon Polska, Rafał Malujda Kancelaria Prawno-Patentowa
Partnerzy spotkania: Technopark Pomerania
Artur Skowroński - "JVM w Erze AI: Babylon, Valhalla, TornadoVM i spółka"
Abstrakt:
Czy macie już dość całego hype'u wokół kolejnych usług LLM-as-a-Service? Dlatego chciałbym porozmawiać o czymś ciekawszym niż jeszcze jedno narzędzie dla inżynierów promptów. Chociaż cała branża o tym dyskutuje, to moim celem jest omówienie, co musi się wydarzyć w maszynie wirtualnej, aby JVM stał się dobrą platformą dla Machine Learning i AI. Porozmawiamy o hardware i jakie wyzwania jego ewolucja stawia przed JVM, projektach takich jak Valhalla czy Babylon, oraz ruchach standaryzacyjnych JSR381 Visual Recognition API. Przyjrzymy się również inicjatywom jak TornadoVM. Będzie to ogólny przegląd sytuacji z lotu ptaka, aby zrozumieć, jak JVM może sprostać wymaganiom współczesnej sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.
Bio:
Artur Skowroński, Head of Java/Kotlin Engineering at VirtusLab. W tym roku stuknęła mu dycha w branży. Tę dekadę spędził przy bardzo różnych projektach - takich, które startowały od zera, jak i grubo starszych od niego. Miał przyjemność pracować po różnych stronach barykady - jako Software Engineer, Tech Lead, Architekt czy nawet Technical Product Manager, co pozwala podchodzić do problemów z szeroką perspektywą. W dalszym ciągu uwielbia brudzić sobie ręce - od ponad dwóch lat, co tydzień publikuje autorskie przeglądy wydarzeń w świecie JVM.
Marcin Szulga, Rafał Malujda - "Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej – nowy paradygmat identyfikacji, uwierzytelniania i autoryzacji na platformach otwartych"
Abstrakt:
O wdrożeniu w Europie Portfela Tożsamości Cyfrowej mówi się coraz więcej – rozporządzenie UE z kwietnia 2024 zrewolucjonizuje w tym zakresie nasze funkcjonowanie od strony prawnej i technologicznej. Niemal codziennie słyszymy, że już niedługo w prosty sposób wypożyczymy samochód online przedstawiając nasze prawo jazdy, a otrzymując w zamian „wirtualne kluczyki”. Uwierzytelnianie przy pomocy lokalnej lub sfederalizowanej usługi Identity and Access Management znanej z bankowości online lub dostarczanej przez Google, Meta czy Microsoft zostanie zastąpione usługami Portfela respektującymi kontrolę użytkownika nad uwalnianymi danymi, prywatność zawieranych transakcji (non-traceability) i odporność na phishing (selective disclosure).
- Jakie usługi udostępniać będzie Portfel Tożsamości Cyfrowej?
- Jak przygotować się do konsumpcji usług portfela?
- Jak wygląda referencyjna architektura portfela i interfejsy wymiany danych?
- Jak to przetestować w swoich usługach?
- Jakie są koszty oraz korzyści ekonomiczne?
- Czy dzięki rozporządzeniu EUDI łatwiej będzie panować nad danymi przetwarzanymi podczas korzystania z mediów społecznościowych?
- Czy EUDI Wallet będzie miał wpływ na transgraniczne uwierzytelnianie za pomocą identyfikacji elektronicznej?
O tym i o innych aspektach wdrożenia EUDI Wallet opowiedzą Rafał Malujda i Marcin Szulga.
Bio:
Marcin zajmuje się usługami bezpieczeństwa i zaufania od 20 lat. Obecnie w Asseco Data Systems w dziale R&D, wspólnie z zespołem 60 inżynierów, rozwija usługi zaufania regulowane standardami europejskimi np. związane z podpisem elektronicznym lub e-doręczeniami. Projektując rozwiązania wykorzystuje usługi zdalnej identyfikacji (eID, biometria, cyfrowe portfele).
W „wolnym czasie” tworzy standardy kontrybuując w pracach ETSI lub Cloud Signature Consortium. Działa także jako lider w stowarzyszeniu European Signature Dialog zrzeszających kluczowych dostawców usług zaufania, w ramach którego wspiera m.in. Komisję Europejską w tworzeniu prawa regulującego usługi identyfikacji i zaufania.
Rafał Malujda – radca prawny i rzecznik patentowy. Specjalista prawa nowych technologii i prawa autorskiego. Szczególną rolę w jego praktyce odgrywa obsługa projektów cloudowych, licencjonowanie oprogramowania w modelach open source oraz opracowywanie kontraktów w projektach realizowanych w metodykach zwinnych (agile). Od ponad 10 lat współpracuje ze środowiskiem open source w Polsce i za granicą, jest członkiem Komisji Rewizyjnej Szczecińskiej Grupy Uniksa i Linuksa i wspiera od strony prawnej Szczecińską Fundację JUG. Prowadzi Kancelarię w Szczecinie oraz w Niemczech. Absolwent studiów podyplomowych w zakresie międzynarodowego prawa handlowego i międzynarodowego zarządzania przedsiębiorstwem w Rostocku (Niemcy) oraz kursu prawa angielskiego Uniwersytetu Cambridge.
Zapisując się na wydarzenie wyrażasz zgodę na nieodpłatne utrwalenie i wykorzystanie swojego wizerunku w celach promocyjnych JUG Szczecin.