Podsumowanie: API hours
6 listopada odbyła się pierwsza konferencja z cyklu API Hours organizowana przez firmę Ganymede. Mimo dość wąskiej tematyki spotkanie zgromadziło ponad 100 uczestników.
Tematem konferencji API Hours było tworzenie aplikacji z wykorzystaniem API Facebooka zarówno od strony technicznej jak i marketingowej. Mimo, że temat nie jest już nowy i mimo dużej popularności Facebooka umiejętność korzystania z jego API w zaawansowany sposób ciągle jest czymś rzadko spotykanym.
Konferencja odbyła się w krakowskim klubie Lizard King. Już na wejściu można było poczuć, że organizatorzy podeszli do tematu profesjonalnie: wejście tylko po wcześniejszej rejestracji, weryfikacja na liście gości, identyfikatory. Miłym zaskoczeniem był pyszny bufet na ciepło oraz żetony stylizowane na te wykorzystywane w grach Ganymede. Jak się okazało żetony służyły jako środek płatniczy w barze. Ciekawe połączenie świata realnego z wirtualnym.
Konferencja zaczęła się od krótkiego przemówienia właściciela Ganymede, informacji czym zajmuje się firma i jakie ma plany na przyszłość.
Pierwszą prezentację wygłosił Marcin Lewicki, który opowiadał o idei Open Graph oraz sposobach integracji z Facebookiem. Było to ogólne wprowadzenie w tematykę, przeznaczone bardziej dla osób, które nie miały jeszcze styczności z tym zagadnieniem.
Jako drugi wystąpił
Bartek Nowotarski. Bartek opowiadał o projekcie Flower Power, który wygrał World Hack Warsaw. Flower Power to aplikacja, która za pomocą urządzenia Arduino i specjalnego czujnika analizuje aktualny stan wilgotności ziemi w doniczce. Gdy ziemia jest zbyt sucha poprzez facebooka właściciel jest informowany, że kwiatkiem należy się zaopiekować. Dodatkowo Bartek z własnego doświadczenia przedstawił garść rad jak warto się przygotować do tego typu wydarzeń, czego unikać a co warto stosować. Ciekawa, fajnie poprowadzona prezentacja, a co najważniejsze mocno inspirująca. Po jej zakończeniu pojawiło mi się w głowie tuzin pomysłów gdzie można wykorzystać Arduino z zestawem odpowiednich czujników.
Trzecia prezentacja była przeznaczona dla osób zajmujących się budową produktu od strony marketingowej. Pokazywała możliwości wykorzystania platformy Gamfi Social Media na przykładzie wdrożenia HBO Polska. Adrian Witkowski z Gamfi przekonywał, że prawdziwe zaangażowanie w social media można uzyskać poprzez wykorzystania elementów grywalizacji. Faktycznie pokazane przykłady aplikacji HBO udowadniały, że jest to dobry kierunek.
Jako czwarty wystąpił Leszek Bukowski z prezentacją "Gamifikacja sieci". Od pierwszych minut było widać, inny styl prowadzenia wystąpienia. Czułem się jak na dobrym wykładzie za czasów studenckich, nic dziwnego Leszek Bukowski na co dzień związany jest z Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych. Wykład mocno teoretyczny opierający się o teorię grafów, jednak pokazany w przystępny sposób. Ciekawie zaprezentowana została idea tworzenia angażujących gier na zasadzie dwóch odwrotnie skorelowanych współczynników.
Jako ostatni wystąpili Andrzej Sekuła i ponownie Marcin Lewicki. Andrzej (Product Manager gry Last Temple) opowiadał o sposobie powstawania Last Temple oraz wykorzystaniu między innymi technik zaprezentowanych przez poprzednich prelegentów. W drugiej części tej prezentacji Marcin Lewicki skupił się na technicznych aspektach integracji gry z API Facebooka.
Konferencja zakończyła się turniejem gry Last Temple.
Całość prezentacji była poprowadzona w ciekawy i zróżnicowany sposób. Wszytko ujęte było w luźnej atmosferze, podobał mi się także pomysł krótkich przerw pomiędzy prezentacjami sprzyjało to wymianie wiedzy i poznawaniu ciekawych osób. Jedyne czego mi brakowało to większej porcji zaawansowanej wiedzy technicznej.
Wszytkie prezentacje są już dostępne na stronie:
ganymede.eu/api-hours
Blog - najnowsze wpisy
Krzysztof Hostyński, 10 stycznia 2025
Kontynuujemy podsumowanie 2024 roku. Tym razem przyjrzeliśmy się danym dotyczącym wystapień. I po raz drugi publikujmy w
Krzysztof Hostyński, 03 stycznia 2025
Zebraliśmy dla Was informacje, jakie treści najczęściej czytaliście w Crossweb w minionym roku. W ten sposób powstał ran
Natalia Gałażyn, 02 stycznia 2025
Jako entuzjastka nowych technologii i regularna uczestniczka branżowych wydarzeń, zawsze szukam konferencji, które nie t
Natalia Gałażyn, 02 grudnia 2024
Rok 2025 zapowiada się jako kolejny krok w rozwoju HR, pełen innowacji, wyzwań ifascynujących wydarzeń, które będą miały
Artykuł sponsorowany, 22 października 2024
Strony www dla firm zbudowane na miarę. O, jak dobrze to brzmi... i zaskakująco trafnie, jeśli bierzesz pod uwagę, jak d
Julia Szpak, 26 września 2024
WaysConf to dwudniowa konferencja dla wszystkich osób związanych z szeroko pojętym środowiskiem UX – projektantów, badac