Kontynuujemy podsumowanie 2024 roku. Tym razem przyjrzeliśmy się danym dotyczącym wystapień. I po raz drugi publikujmy w
Jak ominąć pułapki pracy zdalnej?
Praca z domu może być efektywna i satysfakcjonująca. Czy będzie taka w Twoim przypadku? Wszystko zależy od tego, czy pokonasz pułapki zastawione przez work from home.
Brak work-life balance
To pułapka, która czyha tak samo na początkujących, jak na starych wyjadaczy. Parafrazując klasyka, work-life balance najbardziej doceni ten, kto go straci. A to wcale nie jest trudne. Wystarczy chwila zapomnienia, wyłączenie timera i wciągający projekt, aby przesiedzieć przed komputerem nawet kilka godzin więcej, niż było w planie. O 20:00 orientujesz się, że przesadziłeś/ przesadziłaś, a Twoje życie prywatne tego dnia znów zeszło na dalszy plan.
Z drugiej strony, praca z domu sprawia, że czasem to właśnie życie prywatne bierze górę nad zawodowym. Jesteś w domu, więc w końcu możesz wyspać się do syta, 3 razy zrobić pranie, umyć okna, obejrzeć serial, nadrobić hobby. Do pracy siadasz więc około 13:00, zastając pękającą w szwach skrzynkę mailową i pilne zlecenie z deadlinem na „za godzinę”. Czym się to kończy? Nerwami, stresem i siedzeniem do wieczora przed monitorem.
Rozwiązania:
- Ustalenie konkretnych godzin pracy
- Podzielenie czasu pracy przerwami
- Lista zadań do wykonania na dany dzień
- Samodyscyplina, czyli trzymanie się powyższych ustaleń
Praca bez przerw
Chyba każdy wie, że pracując nad czymś pilnym lub ciekawym, czas płynie szybciej. Sama zdecydowanie zbyt często siadam do komputera jeszcze przed śniadaniem, tylko po to, żeby zerknąć na maile i… o 12:00 orientuję się, że wciąż nie odeszłam od biurka.
Wielogodzinne, nieprzerwane siedzenie nad projektami może poważnie i naprawdę szybko odbić się na zdrowiu! Bóle kręgosłupa, rozdrażnienie, rozregulowanie układu trawiennego, przemęczenie, wypalenie zawodowe i niechęć do jakiejkolwiek aktywności to tylko początek długiej listy. Na szczęście nie potrzeba dużego wysiłku, aby ustrzec się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Rozwiązania:
- Stosowanie Metody Pomodoro
- Zaplanowanie z góry „zadań” na przerwy — ćwiczeń, spaceru itp.
- Nie branie na siebie więcej, niż jest się w stanie zrobić
Pułapka zakupów
Są osoby, które zanim w cokolwiek się zaangażują, muszą zaopatrzyć się w całe mnóstwo sprzętu i akcesoriów. Dotyczy to sportu, hobby, zmiany diety, ale też pracy w domu.
Z jednej strony, trudno się dziwić — przecież do pracy potrzebne jest biurko i dobre krzesło, przydadzą się też lampka, notes, wygodne długopisy… Z drugiej, jeśli w porę się nie zorientujesz, możesz skończyć z piłką gimnastyczną, klęcznikiem, drukarką, stojącym biurkiem i debetem na koncie, pracując z domu jedynie od święta.
Rozwiązania:
- Kupowanie dopiero gdy przekonamy się, że naprawdę czegoś potrzebujemy
- Odłożenie zakupów w czasie, niekupowanie pod wpływem impulsu
- Szukanie używanego sprzętu
- Konsultowanie zakupów z obiektywną osobą
Bunt kręgosłupa…
…i innych części ciała. Ten problem wynika poniekąd z dwóch już wymienionych — braku przerw i harmonii między pracą a życiem prywatnym. Problemy ze zdrowiem mogą być skutkiem braku ruchu, ale też nieodpowiednio urządzonej przestrzeni do pracy. Podczas work from home łatwo o zbyt niskie biurko, za wysoko ustawiony monitor i zbyt miękkie krzesło. A one potrafią zamienić pracę z domu w prawdziwy koszmar.
Rozwiązania:
- Stosownie się do zasad ergonomii pracy przy komputerze
- Zakup drobnego, ale pomocnego sprzętu — podkładek pod stopy, klawiaturę, krzyżowy odcinek kręgosłupa
- Regularny wysiłek fizyczny
- Metoda Pomodoro
- Masaż
Problemy ze skupieniem
Spędzając wolny czas w domu, czasem skarżysz się na nudę? Podczas pracy zdalnej wszystko stanie się niezmiernie interesujące! Pranie, prasowanie, sprzątanie, czytanie zeszłotygodniowej gazety, mycie lodówki…
Nawet gdy pokonasz te trudności, zawsze przecież zostają domownicy, kurier, listonosz, telefon z biura obsługi Twojego operatora, powiadomienia na telefonie, pragnący głaskania zwierzak i gołębie na balkonie. Czy w tym oceanie bodźców można w ogóle się skupić?!
Rozwiązania:
- Praca w słuchawkach na uszach i stoperach
- Wyłączenie niepotrzebnych powiadomień w telefonie
- Aplikacje z dźwiękami, które pomagają się skoncentrować — np. Noisli
- Umowa z domownikami, o której pisałam tutaj
- Dzielenie czasu pracy na wiele krótkich fragmentów
- Metoda „zjedz tę żabę”, czyli „weź się w garść i w końcu zrób to”
- Drzemka, spacer, dłuższa przerwa na relaks, po której nabierzesz dystansu
Brak relacji z kolegami z pracy
Praca zdalna z domu daje dużą niezależność, której ciemną stroną jest dużo mniejsza częstotliwość kontaktów ze współpracownikami i przełożonymi. Skutkuje to nie tylko zaległościami towarzyskimi, ale też mocnym ograniczeniem wymiany pomysłów, uczenia się od siebie nawzajem, a nawet rozwoju zawodowego.
Rozwiązania:
- Pozostań w kontakcie z kolegami i koleżankami z pracy z pośrednictwem komunikatorów
- Umawiajcie się na regularne videokonferencje
- Przeprowadzajcie wirtualne spotkania wg planu — niech mają cel i dają wartość
Sama w ciągu kilku lat pracy zdalnej zmierzyłam się już ze wszystkim wymienionymi przeszkodami. Jedne zajęły mi więcej czasu niż inne i pewnie podobnie będzie w Twoim przypadku. Mam jednak nadzieję, że dzięki temu wpisowi Tobie pójdzie o wiele sprawniej!
Więcej o tym, jak zorganizować pracę zdalną, pisałam w artykule o work from home dla początkujących.
Blog - najnowsze wpisy
Zebraliśmy dla Was informacje, jakie treści najczęściej czytaliście w Crossweb w minionym roku. W ten sposób powstał ran
Jako entuzjastka nowych technologii i regularna uczestniczka branżowych wydarzeń, zawsze szukam konferencji, które nie t
Rok 2025 zapowiada się jako kolejny krok w rozwoju HR, pełen innowacji, wyzwań ifascynujących wydarzeń, które będą miały
Strony www dla firm zbudowane na miarę. O, jak dobrze to brzmi... i zaskakująco trafnie, jeśli bierzesz pod uwagę, jak d
WaysConf to dwudniowa konferencja dla wszystkich osób związanych z szeroko pojętym środowiskiem UX – projektantów, badac